Iroko Ahşap Yüzeyi

Ortak İsim (ler): İroko

Bilimsel Adı: Milicia excelsa, M. regia (syn. Chlorophora excelsa, C. regia)

Dağıtım: Tropikal Afrika

Ağaç Boyutu: 30-40 m yüksekliğinde, 1-1.5 m gövde çapı

Ortalama Kuru Ağırığı: 660 kg / m 3 

Renk / Görünüş: Ağacın iç kısımları ağırlıklı olarak sarı ve sarıya yakın renklerdedir. Dışa yakın kesimlerde kahverengi ve daha koyu renkler hakimdir. İlk kesimde açık renk olarak işlenir fakat güneş ve hava temasıyla beraber kısa sürede koyu kahve rengine döner.

Doku: İroko, kaba gözenekli bir dokuya, açık gözeneklere sahiptir.

Direnci: Iroko çok dayanıklıdır ve hem çürümeye hem de böcek saldırısına karşı dayanıklıdır.

İşlenebilirlik: Yüzey kaplaması işlemleri sırasında bir miktar kırılma olabilir. Fakat genel olarak kullanımı kolaydır. İşlenme zorluğu orta derecededir. Dilimleme esnasında sıkıştırma ve dönme yapabilir. 

Koku: Karakteristik bir koku yoktur.

Alerjiler / Yan Etkiler : İşlenmesi esnasında şiddetli reaksiyonlar oldukça nadir görülmesine rağmen, genellikle en yaygın görülen reaksiyonlar göz, cilt ve solunum tahrişidir.. Iroko ayrıca astım benzeri hassas hastalıklarda başka sağlık etkilerine neden olabilir. 

Sürdürülebilirlik:  Iroko ahşap son elli yılda en az %25 nüfus azalması ile kırmızı listeye girmeye adaydır. Plansız kesim ve yenilenme oranının düşüklüğü nedeniyle bu ağacın nesli negatif görünümdedir.

Yaygın Kullanım Alanları: Parke, kaplama, döşeme, dolap, tekne yapımı, mobilya ve mobilya aksesuarları alanları başta olmak üzere bir çok alanda kullanılmaktadır.

Mobilya Sektörü ve İroko : Bahçe, balkon, teras gibi dış mekanlarda kullanılan ıroko ahşap günümüzde iç mekan mobilyalarda da kullanılmaktadır. Bahçe Koltuk Takımları, bahçe oturma grupları, bahçe masa ve sandalyeleri, şezlong, bahçe ahşap salıncaklar, ahşap hamaklar ve ahşap bahçe aksesuarlarında kullanılmaktadır.